CittaslowSığacık

Sığacık, İzmir’in güzel kıyı kentlerinden biri olan Seferihisar’ın sahilinde yer alan mandalina kokulu balıkçı kasabası. Sessiz ve sakin, ama bir o kadar da renkli.

Sığacık, kale içi yerleşim yeridir. 16 yy. Selçuklular döneminde yapıldığı tahmin edilen Sığacık Kalesi, restore edilirken kasaba sakinlerinden izole olmamış. Dünya üzerinde kale içi yerleşim yerleri içerisinde hatırı sayılır bir yeri var.

Sığacık, son yıllarda dünyaca tanınmaya başladı. Seferihisar’a bağlı olarak 2009’da Türkiye’nin ilk yavaş şehri “Citta Slow” oldu. Organik yaşam burada bir lüks değil bir yaşam biçimi olup üzüm, mandalina, enginar ve zeytinin tadı burada bir başkadır.

Pazar günleri meşhur Sığacık Pazarı’nı gezerken leziz yemeklerin yanı sıra dayanışmanın, üretkenliğin ve sanatın bu küçük kasabada nasıl sentezlendiğine tanık olursunuz. Herkes kendi bahçelerinde yetiştirdiği taze meyve ve sebzeleri, Ege otlarını ya da mutfağında pişirdiğini evinin önüne çıkarıp akşama kadar güzel sohbetleri, gülen yüzleriyle satar.

Limanda her gün bulunan taze balıklar kimisinin sofrasına lezzet kimisine de geçim kaynağı oluyor.

Sığacık’ta oldukça büyük yat limanı bulunmaktadır. Burada sezona bağlı olarak her gün düzenlenen tekne turlarına katılarak, Ege’nin el değmemiş, cennet doğalı koylarına ulaşmak mümkündür.

Mavi bayraklı plajlarla çevrili olan kentte, denize girmek için doğru adres Akkum Plajları. Büyük Akkum Plajı’nda insanı mavinin büyüleyici tonları karşılıyor.
Devamı