Sığacık Pazarı

Her hafta pazar günü kaleiçi bölgesinde kurulan Sığacık Pazarı mahallemiz Sığacık’ın en önemli kültürel değerlerinden. Bölgemizdeki yerel üreticilerin ürünlerini sattığı bu pazar, aynı zamanda çevremizdeki illerden gelenlerin buluştuğu bir yer. Sadece bir semt pazarından daha fazlası olan Sığacık Pazarı, Sığacık’taki tatilinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden.

Yavaş Bir Şehirde Buluşma Noktası

Bildiğiniz gibi Seferihisar Türkiye’deki “Citta Slow”, yani “Yavaş şehir”. Yavaş şehir olmanın en önemli gerekliliklerinden biri de yerel lezzetleri, dolayısıyla yerel gıda üretimini korumak ve geliştirmek. Bunun için de yerel üreticilerin ürünlerini aracısız bir şekilde tüketicilere sunabilmeleri oldukça önemli. Yerel pazarlar da üreticilere bu imkânı sağlıyor. Sığacık Pazarı da Seferihisar’daki en önemli semt pazarlarından biri.

sığacık pazarı

Sığacık Pazarı bir üretici pazarı. Bu yüzden pazarda sadece üreticiler satış yapabiliyor. Pazara aracılardan satın alınan ürünlerin sokulması yasak. Bu sayede de pazardaki ürünler her daim doğal ve taze.

Sığacık Pazarı Bir Şenlik Yeri

Pazarımız her ne kadar bir semt pazarı olsa da pazarın ortamı herhangi bir semt pazarı gibi değil. Pazar günü Sığacık için sadece alışveriş günü değil, aynı zamanda eğlence günü. Pazarda performanslarını sergileyen birçok sokak sanatçısına rastlayabilirsiniz.

Pazarda daha önce adını bile duymadığınız otlarla karşılaşacağınıza eminiz. Bu yüzden özellikle yemek yapmaya meraklıysanız pazarı ziyaret etmeden önce Ege otları konusunda araştırma yapmanızda fayda var. Ege mutfağını diğer bölgelerin mutfaklarından farklı kılan otları pazarımızda bulabilir, evinizde hazırlayacağınız Ege yemekelerinin daha otantik bir lezzete sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Karnınız açken alışveriş yapmayın derler. Ancak söz konusu Sığacık’taki pazarımız ise kesinlikle pazara karnınız aç gelmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü Sığacık Pazarı’nda hemşehrilerimizin hazırladığı yerel yemeklerimizi de deneyebileceğiniz bir yer. Yaprak sarmaları, otlu börekler ve gözlemeler sizi pazarımızda kurulan küçük sofralarda bekliyor.

Sığacıklıların ürettiği yerel ürünler de pazarımızın dikkat çeken özelliklerinden. Pazarımızdan el üretimi takılar ve hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Maya’da geçireceğiniz tatilin sizi sakinleştirmenin yanında size otantik deneyimler yaşatacağını bilmelisiniz. Pazarımız da bu otantik deneyimlerin en önemlilerinden biri. Bu yüzden Maya’ya olan ziyaretinizi pazar gününe denk getirin ve Sığacık Pazarı‘nı ziyaret edin.

Did you like this? Share it!

Leave Comment